Wschowa Miasto Królewskie

Trasa: Jelenia Góra - Złotoryja - Chojnów - Chocianów - Polkowice - Głogów - Wschowa - Głogów - Polkowice - Chocianów - Chojnów - Złotoryja - Jelenia Góra (294 km).

Do Sławy, nad Śląskie Morze jeżdżę od wielu lat. Wielokrotnie (także i w tym roku) pokonywałem trasę Jelenia Góra - Sława rowerem. Przejeżdżałem również nie raz przez Wschowę w podróżach nad Bałtyk. Podczas swoich wszystkich wypraw rowerowych fotografuję i filmuję ciekawe miejsca. Przyszedł czas na miasto królewskie. W połowie sierpnia 2013 roku spędziłem tu prawie trzy dni. Przybyłem specjalnie na swój prywatny plener fotograficzny i aby wypocząć... Chodziłem z aparatem w ręku wybrukowanymi ulicami i podziwiałem ładne kamienice usytuowane w rynku, jak i poza murami miasta. Zamiast średniowiecznej fosy jest park - wzdłuż murów - urokliwe planty. Idealne miejsce do spacerów. Lekcja historii przy tym... Przyznaję... magia słów "Wschowa Miasto Królewskie" zmotywowała mnie do zaplanowania przyjazdu (niewątpliwie pomogła lektura książeczki Sława-Wschowa, którą dostałem w Sławie w tym roku).

Film wykonany telefonem, to tylko zachęta do odwiedzenia obszernej galerii - 115 zdjeć (niżej).Film. Autor: Michał Rażniewski

Wschowa to niewielkie, liczące niespełna 15 tysięcy mieszkańców, miasto na pograniczu Wielkopolski i Śląska. Znajduje się w granicach województwa lubuskiego, jest siedzibą władz powiatu wschowskiego. Dlaczego warto przyjechać do Wschowy? Bo jest to jedno z nielicznych miast na polskich ziemiach zachodnich, które ma zachowane średniowieczne założenia urbanistyczne. We Wschowie znajduje się także unikatowy w skali Europy staromiejski cmentarz ewangelicki założony w 1609 roku. W czasach nowożytnych była to pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w Europie realizacji włoskiego wzorca "Campo Santo". Miasto ma wspaniałą przeszłość. W czasach I Rzeczpospolitej Wschowa była jednym ze znamienitszych miast królewskich w Wielkopolsce. Władcy Polski obdarowali ją licznymi przywilejami. Często także tutaj przebywali (źródło: "Spacerem po Wschowie", Urząd Miasta i Gminy Wschowa).Galeria zdjęć. Autor: Michał Rażniewski

* Tym z Was, którzy są zainteresowani historią, zabytkami, atrakcjami Wschowy polecam znakomity serwis Bedeker Wschowski. Jak również Oficjalną Stronę Miasta i Portal Ziemia Wschowska.