Śląskie Morze i Sława

2 i 3 sierpnia 2013 r. Trasa: Jelenia Góra - Lwówek Śląski - Bolesławiec - Nowa Sól - Siedlisko - Sława - Siedlisko - Nowa Sól - Szprotawa - Bolesławiec - Lwówek Śląski - Jelenia Góra (336 km)

9 i 10 sierpnia 2013 r.Trasa Jelenia Góra - Złotoryja - Chojnów - Chocianów - Polkowice - Głogów - Sława - Głogów - Polkowice - Chocianów - Złotoryja - Jelenia Góra (296 km)

Oto albumiki z dwóch krótkich wypadów do Sławy, które odbyłem w tygodniowym odstępie czasu. Każdy z nich trwał dwa dni z noclegiem nad Śląskim Morzem (tak niektórzy nazywają jezioro Sławskie). Urokliwe jezioro w Lubuskiem przyciąga mnie jak magnes. Panuje tu specyficzny mikroklimat, który ma cechy oceaniczne - łagodne i krótkie zimy, lata natomiast nie są upalne. Bogactwo regionu - to wspaniałe lasy woda i świat ptaków. Jezioro jest wielkie - ma 817 ha. W Sławie znajduje się ładny park. Pośród drzew ściele się niekończący dywan zielonego bluszczu, który również wspina się po nich. Widok niesamowity - jak w bajce.

I jeszcze fragment tekstu ze strony Sławy: "Gmina Sława zajmuje powierzchnię 32 679 ha i położona jest w województwie lubuskim na Pojezierzu Sławskim. Stolicą gminy jest Sława, która leży nad Jeziorem Sławskim i jest obecnie jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast w województwie lubuskim. Prawdziwym skarbem, danym Sławie przez naturę, jest przyroda i jej walory turystyczne. Historia Sławy liczy prawie 700 lat odkąd miasto uzyskało w 1312 roku prawa miejskie. Do dziś miasto zachowało średniowieczny układ przestrzenny. W rynku usytuowany jest kościół filialny z XIX w. (dawny zbór ewangelicki) a późnorenesansowy kościół parafialny znajduje się na obrzeżach Parku Miejskiego, który łączy jezioro z miastem" (źródło: Oficjalna Strona UM - Sława.PL).

W pierwszym albumie znajdują się także zdjęcia Zamku Siedlisko, Nowej Soli i Pałacu Brunów niedaleko Lwówka Śląskiego. W drugim - zdjęcia Głogowa. Jak wynika z opisów pod galeriami, te dwie podróże odbywały się zupełnie innymi drogami. Ta przez Głogów okazała się krótszą o 20 km.


Zdjęcia: Michał Rażniewski