Film z Kursokonferencji Instruktorów Wykładowców w Passo TonaleW dniach 26.11 - 2.12.2011 roku we włoskiej miejscowości Passo Tonale odbyła się Kursokonferencja Instruktorów Wykładowców SITN-PZN oraz unifikacja instruktorów. Jazda na nartach możliwa była tylko na lodowcu. Tam właśnie odbywały się zajęcia - praktyczne – wykonywano zadania zjazdowe i biegowe.

Szkolenia narciarskie były prowadzone na zmianę przez polskich i włoskich instruktorów. Organizacja lekcji była bardzo dobra. Pracowano w trzech lub pięciu zespołach. Liderzy z obu krajów realizowali szkolenia zgodnie ze swoimi narodowymi programami. Zobaczyliśmy perfekcyjne pokazy – szczególnie te w wykonaniu Włochów. Prowadzący zajęcia poświęcili sporo czasu na wykonywanie podstawowych ewolucji, Niektóre w formie zabawowej.
Po południu odbywały się zajęcia z zakresu narciarstwa biegowego. Podobnie jak wcześniej prowadził je włoski instruktor.

Wieczorami rozmawiano o programach – między innymi Włosi przedstawili ciekawą wersję swojego programu nauczania w postaci prezentacji multimedialnej – ciekawej merytorycznie, efektownej - okraszonej znakomitymi zdjęciami filmowymi. Odbyły się również dwa spotkania - z przedstawicielami Regionu Trentino i kierownikami okolicznych szkół narciarskich. Ponadto gospodarze zapoznali polskich instruktorów z możliwościami podjęcia pracy w tym regionie.
Jak widać - kursokonferencja odbywała się w przepięknych plenerach. Nasza kamera nie próżnowała… Z zegarmistrzowską dokładnością rejestrowała wszystko to, co działo się na stokach . Przed obiektywem - instruktorzy zjazdowi, biegacze, snowboardziści, zawodnicy trenujący na bramkach a nawet ratownicy górscy odbywający swoje ćwiczenia.
Popatrzmy jeszcze chwilę na mały, ale niezwykle urokliwy lodowiec Presena. Dla tych z Was, którzy lubią trudne wyzwania to idealne miejsce. Stoki są tu strome! Na zdjęciach polscy i włoscy nauczyciele narciarstwa w akcji...

Na zakończenie jeszcze kilka sekwencji filmowych publikowanych już wcześniej na stronie Aesculap i Łysa Góra… Myślę, że będą one doskonałym uzupełnieniem zdjęć z Tonale. Po pierwsze występują tu elementy jazdy synchronicznej, której trochę mi brakowało na kursokonferencji (uważam bowiem, że udział w zajęciach demo teamu SITN byłby ciekawym uzupełnieniem zajęć i konfrontacją jazdy na najwyższym poziomie z instruktorami włoskimi). Po drugie – wspominałem już o wielkości lodowca Presena - jest on po prostu mikry. Nie przeszkadza to jednak Włochom i innym nacjom w korzystaniu do woli z jego uroków. Uśmiechniecie się może – ale nasuwa mi się takie porównanie. W Polsce jest także wiele malutkich ośrodków narciarskich. I warto je odwiedzać. Z różnych powodów… Bo, na przykład są to przyjazne, bezpieczne stoki, łatwo dostępne parkingi; nie trzeba jechać setek kilometrów przez trzy granice. Jest nieco ciszej i spokojniej… Taniej i... tu aż prosi się powiedzieć - będziecie także sponsorami polskiej turystyki... A więc, może by na Łysą Górę? W dodatku piękne widoki z Gór Kaczawskich – zapewnione! Oto nasza mikrostacja i okoliczne góry i pogórza.